ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ШАБАЦ БРИНЕ ЗА ОЧУВАЊЕ И УНАПРЕЂЕЊЕ ЗДРАВЉА
Од прве бактериолошке станице на територији Србије до данашње установе, завод је увек на услузи нашем народу, каже директор Бранко М. Вујковић
Завод за јавно здравље Шабац, као део државне мреже института и завода за јавно здравље, прати, истражује и проучава здравствено стање и здравствену културу становништва, стање и квалитет животне средине, узроке појаве и ширења заразних и других болести од већег социо-медицинског значаја, утицаје фактора средине на здравље, као и организацију и рад здравствене службе, и предузима одговарајуће мере у циљу заштите и унапређења здравља на територији Мачванског округа.
-Боримо се против заразе, боримо се за здрав ваздух, боримо се здраву воду, за здраву храну, боримо се за још бољи здравствени систем, боримо се за народно здравље започиње разговор за Борбу мсц др Бранко М. Вујковић, директор Завода за јавно здравље Шабац.
Kакво је, уопште гледано, јавно здравље наше популације? Kоје болести, имајући у виду и заразне и незаразне, представљају највећу опасност по здравље наших грађана?
– Пет најучесталијих болести или стања, у години која је претходила последњем истраживању здравља становништва Србије, били су висок крвни притисак, бол у доњем делу леђа, бол у вратном делу кичме, повишен холестерол, исхемијска болест срца. Свакако да су малигне, кардио-васкуларне и шећерна болест оне које највише оптерећују здравствени систем, али корона вирус нас је поново подсетио да на заразне болести не смемо заборавити и да увек морамо бити спремни за борбу против вируса. Морам рећи да су поражавајући резултати нашег великог истраживања показали и да сваки четврти становник Србије свакодневно конзумира неки од дуванских производа, да више од 50 одсто становника има повишену телесну масу, да је у 2019. сваки трећи становник Србије старости 15 и више година ходао у континуитету мање од пола сата дневно, а да је 37 одсто становника Србије пило лекове, биљна средства или витамине које им није прописао лекар. Сваки шести адолесцент узраста од 15 до 19 година је најмање једном месечно ексцесивно пио. Изазови и опасности по јавно здравље су огромни и само заједничком акцијом целокупног друштва можемо поправити ову јавно-здравствену слику.
Развили сте мобилну апликацију Чувар здравља. На које још начине у овим тешким и изазовним временима преносите тачне и потребне информације и пружате помоћ грађанима?
– Информисање је једно од кључних приоритета наше установе, које је свој пун значај обновило у овим временима короне. Едукација грађана борба против лажних вести на званичним друштвеним мрежама наше установе, путем четбот апликације на сајту, али и мобилне апликације Чувар здравља, која је у претходној години понела Националну награду за квалитет иновације веома је важна тема у раду сваке јавно-здравствене установе. Дигитализацијом смо убрзали добијање важних информација о свему ономе што брине грађане, али смо и снажно одговорили на нарастајући антивакцинизам.
Недавно сте прославили век постојања. Kроз које све фазе је прошао завод током дугог низа година?
-Од прве бактериолошке станице на територији Србије основане у Шапцу, која нас је све бранила од заразе која је претила преко границе, па до данашње установе, увек смо били на услузи нашем народу, ма где он био. Kада човек часно и предано ради свој посао, нема бриге да ће у својој племенитој мисији успети. Тако се понашају одговорне установе и одговорни људи који их воде. Kада се удружи тимски рад, вера да се ради најбоље, у интересу нашег народа, онда резултати увек стигну. У том ду ху протекао је и први век наше установе. Ја сам само наставио оно што су моји претходници започели, уносећи новине које носи савремено доба. Настојим да установа буде пример бриге о здрављу човека, а да сваки дан ту лествицу макар за милиметар подижем. Онда то за годину да на постане видљиво, а замислите како би онда могло да изгледа за још један век.
Kао директор институције која промовише здравље и здравствену просвећеност, коју бисте поруку данас послали грађанима Србије?
– Да сте ми ово питање којим случајем поставили 2019, грађанима Србије бих поручио да верују у здравствени систем наше земље, стручност и спремност медицинских радника, али и да буду одговорни према здрављу. Данас, када смо то сви заједно доказали, чувајући оно што нам је најдрагоценије, могу да им поручим да поред оваквих колега које су ризиковале сопствене животе да би спасавале друге, могу да буду потпуно спокојни. Истина, свако од нас је тога свестан када положи Хипократову заклетву, а на првом изазову осети каква је част и сатисфакција овог племенитог занимања. Зато, чувајте здравље колико можете, а ми ћемо и даље бити ваши чувари када год затреба, то је наша дужност и обавеза.
Честитка Борби за јубилеј
Останите доследни новинарској професији и сачувајте традицију и поверење које Борба негује читав један век. У тешким временима за новинарство, професионално и даље одговарајте свим изазовима, као и досад, а читаоци ће вам увек бити најбоље судије. И нека то буде ваша свакодневна борба!
Аутор: МИЉА ПОЊАВИЋ
ФОТО: МИЛОШ ЈОВАНОВИЋ
Линк